בית חיסכון ופנסיה קרן השתלמות לעצמאיים – כך תנצלו את הטבות המס המגיעות לכם

קרן השתלמות לעצמאיים – כך תנצלו את הטבות המס המגיעות לכם

על ידי צוות MoneyTips
הטבות מס בקרן השתלמות לעצמאיים
זמן קריאה: 3 דק'

עצמאי המפקיד לקרן השתלמות חוסך בשנה אלפי שקלים מתשלומי המס השנתיים, עד תקרה של כ- 12,000 ש"ח.

 סוף שנה בפתח, ואני יודע שלכם העצמאיים יש מספיק דאגות על הראש! תנו לי לעשות לכם קצת סדר ולהסביר לכם כיצד תוכלו לחסוך אלפי שקלים מתשלומי המס השנתיים שלכם – באמצעות הפקדה לקרן השתלמות. קרן השתלמות היא אחד מאפיקי החיסכון הכדאיים ביותר שיש. מדובר בחיסכון המגלם בתוכו יתרונות עצומים שלא רבים מכירים. אבל שימו לב – אל תחכו לדקה האחרונה של שנת 2020 כדי להפקיד. המתנה עד לרגע האחרון עלולה לגרום לכך שלא תוכלו לנצל בשנת המס הנוכחית את הטבות המס. 

בקיצור ולעניין:

  • אל תפספסו את הטבת מס  המגיעה לכם – עד לתקרה מקסימלית של כמעט 12,000 ₪, נכון ל2020.
  • אתם זכאים גם להטבה נוספת –  פטור ממס על רווחי הון.
  • אל תחכו לדקה האחרונה  – אתם עלולים לאבד את זכאותכם להטבות. 
  • קרן השתלמות היא אפיק חיסכון משתלם במיוחד.

מה גובה ההטבה לה אני זכאי?

כל עצמאי שיש לו הכנסה חייבת חיובית לשנת המס, יכול להקטין את חבות המס כלפי הרשויות אם רק יפקיד לקרן השתלמות. כך, על פי חוק, כל עצמאי רשאי להפקיד סכום שנתי עד לגובה של 4.5% מהכנסתו החייבת, והסכום ייחשב כהוצאה מוכרת ומקטין את חבות המס השנתית. לדוגמא: עצמאי עם הכנסה שנתית של 200,000 ₪  יכול להפקיד עד 4.5% , שהם 9,000 ₪. שיעור המס השולי להכנסה של 200,000 ₪ הוא 31% ולכן 9,000 כפול 31% חוסך לאותו עצמאי 2,790 "ח בתשלומי המיסים.

כיצד אוכל לנצל את ההטבה?

כדי לנצל את הטבת המס תצטרכו בסה"כ לפתוח קרן השתלמות אצל אחד מבתי ההשקעות או אצל אחד הגופים הפנסיוניים.

מדוע מדובר באפיק חסכון משתלם במיוחד?

קרן השתלמות הוא אפיק חיסכון כדאי המגלם בתוכו יתרונות אטרקטיביים במיוחד. בחלוף 6 שנים מהמועד שבו נפתחה עבורכם הקרן, תוכלו למשוך את הכספים. הקרן נזילה אחרי 6 שנים. בניגוד לחיסכון פנסיוני שניתן עקרונית למשוך ממנו את הכספים רק בגיל הפנסיה. זאת כמובן ללא קשר להטבת ההוצאה המוכרת המקטינה את תשלומי המס השנתיים לעצמאי. אבל ישנה עוד הטבה – והיא נוגעת לרווחים שנצברו בקרן במהלך השנים. כאשר תמשכו את הכסף, אחרי 6 שנים, אתם נהנים מפטור על מס רווחי הון  (המס הוא בשיעור של 25%  רק על הרווחים שצברה הקרן בשוק ההון, לא על כל הכספים שבה) – גם כאן יש תקרת הפקדה מסויימת שמעבר אליה כן תשלמו 25% מס על הרווחים, אבל זו בהחלט הטבה כספית.

יש אפשרות למשוך את הכספים גם אם חלפה רק מחצית מהתקופה – ז"א אם חלפו 3 שנים: אם אתם רוצים לנצל את הכסף על מנת לצרכי לימודים שונים – תוכלו  למשוך את הכסף לעשות זאת מבלי לשלם מס. משיכת כספים מקרן השתלמות אם טרם חלפו השנים שצויינו כרוכה ב"קנס" – תשלום מס גבוה במיוחד של 35% על כל הכספים שבקרן.

איזה עוד יתרון חשוב יש לקרן השתלמות?

קרן השתלמות הוא אפיק חיסכון שבעת הצורך תוכל לקחת כנגדו הלוואה בתנאים משתלמים במיוחד, ולמעשה בתנאים הטובים ביותר שתוכלו לקבל. ההלוואה הן כנגד קרן ההשתלמות שהיא הבטוחה למקרה שההלוואה לא תוחזר. הלוואות אלו  נושאות ריביות אטרקטיביות במיוחד ביחס למערכת הבנקאית ולגופי אשראי נוספים, כך שטווח הריבית הממוצע הוא פריים פחות 0.5% ועד ל2%-3% מעל הפריים. 

אם הייתי שכיר, וכעת אני עצמאי?

במידה והייתם שכירים בשנים האחרונות תוכלו להפקיד לקרן השתלמות לעצמאיים ולהנות מהשנים שצברה הקרן. כך למשל אם בתור שכירים צברתם 4 שנים בקרן, ואחרי עבודתכם כשכירים הפכתם לעצמאיים הרי שיידרשו לכם רק עוד שנתיים על מנת למשוך את הכספים ללא תשלום מס.

אל תחכו לסוף השנה 

עשו לכם מנהג ומדי חודש או חודשיים הפקידו לקרן השתלמות בהוראת קבע. דחיית ההפקדות השוטפות והעדפה של הפקדת סכום חד פעמי לקראת סוף השנה, בחלק לא מבוטל מהמקרים , גורמת לכך שהעצמאי מוותר על ההפקדה לטובת שימושים אחרים באותו הכסף, אבל למעשה ההפסד כאן  גבוה הרבה יותר משום שאתם מפסידים גם את ההטבות המגיעות לכם.

עוד סיבה מדוע לא לחכות לסוף השנה

לקראת סוף השנה העומס בבתי ההשקעות גבוה מהרגיל, הטיפול עלול להתעכב, טעויות טכניות גם קורות לפעמים ולכן יש עצמאים המוצאים את עצמם בסיטואציה שאוטוטו מסתיימת לה השנה והם לא מספיקים לטפל בהפקדה ולבצע אותה באופן הדרוש. במקרים כאלו ההפקדה עלולה להיחשב עם תאריך הפקדה של 2021 מה שלא מאפשר להנות מהטבות המס.

מו"מ על דמי הניהול

חשוב מאוד שלא לקבל כמובן מאליו את דמי הניהול הרשמיים, אלא להתמקח. פעמים רבות אם אתם מנהלים אצל אותו גוף פיננסי יותר מסוג אחד של חסכון הרי שתוכלו להנות מדמי ניהול מופחתים.

זה הזמן לנצל את הטבות המס המגיעות לכם בקרן השתלמות. 

הטבות המס הינן בהיקף של אלפי שקלים בשנה, הן מעניקות פטור ממס רווחי הון ומפחיתות באופן ניכר את התשלומים למס הכנסה ולביטוח לאומי.

ותזכרו שלא כדאי לחכות לרגע האחרון! וכדי לקבל את הטבות המס חייבים לבצע את ההפקדות עד לתאריך 31/12/2020. הפקדות לאחר תאריך זה יוכרו לצרכי מס רק בשנת 2021.

יש לכם שאלות? רוצים להתייעץ ולקבל את ההצעה המתאימה לכם? השאירו כאן פרטים וניצור עמכם קשר בהקדם!

רוצה לקבל הצעה לא מחייבת?

התכנים באתר לא מהווים תחליף לייעוץ\שיווק  פנסיוני\השקעות\כללי המותאם לצרכיו של כל אדם והם מהווים מידע כללי בלבד. מומלץ להיוועץ עם אנשי מקצוע בעלי רישיון או התמחות מתאימה לפני קבלת החלטה במוצרים פיננסים. האתר מהווה מקור מידע כללי בלבד.

מאמרים קשורים