בית השקעות השקעה בשוק ההון: אילו מסלולים מאפשרים השקעה בניהול פאסיבי?

השקעה בשוק ההון: אילו מסלולים מאפשרים השקעה בניהול פאסיבי?

על ידי צוות MoneyTips
שקעה בשוק ההון: אילו מסלולים מאפשרים השקעה בניהול פאסיבי?
זמן קריאה: 3 דק'

השקעה נכונה בשוק ההון מתחילה בהבנת אפשרויות ההשקעה. מה הוא ניהול תיק השקעות פאסיבי? אילו מסלולי השקעה בגישה זו קיימים בשוק, ומה היתרונות והחסרונות שלהם?

כל אחד משקיע בשוק ההון, בין אם הוא עושה את זה באופן אקטיבי או לא. קרנות הפנסיה, קרנות ההשתלמות, קופות הגמל ועוד אפיקי חיסכון שיש לכל אדם, מושקעים כולם בשוק ההון. השקעה בניהול פאסיבי היא השקעה שאינה דורשת ניהול שוטף של תיק ההשקעות, מאחר והיא לא מתבססת על בחירה של מניות, כך שאינה מצריכה פעולות שוטפות של רכישה ומכירה.

בקיצור ולעניין:

  • חיסכון בנקאי להשקעה בשוק ההוןמעט סיכונים, גישה נוחה לכסף, אבל גם ריביות נמוכות.
  • פוליסת חיסכון להשקעה בשוק ההון מאפשרת גמישות במעבר בין מסלולי השקעה, אבל מתאפיינת בחוסר שקיפות ובעלויות גבוהות.
  • קרן נאמנות להשקעה בשוק ההון – בשקעה ארוכת טווח ופיזור סיכונים, אך עם דמי ניהול גבוהים מאוד.
  • קופת גמל להשקעה בשוק ההון – אפשרות לתשואה גבוהה, אך עם הגבלת גובה ההשקעה.

1. חיסכון בנקאי להשקעה בשוק ההון

חיסכון בנקאי הוא אפיק השקעה עם מעט מאוד סיכונים, אשר מעניק ללקוחות ריבית בהתאם לפרק זמן מוגדר מראש. הפיקדון הנפוץ ביותר נכון להיום הוא פיקדון לתקופה של שנה עם תחנת יציאה קבועה בתום התקופה. לחיסכון בנקאי יש מספר סוגי פיקדון מהם ניתן לבחור, כמו פיקדון שקלי, פיקדון צמוד מדד, פיקדון להשקעה ועוד.

יתרון של חיסכון בנקאי להשקעה – סיכון נמוך מאוד

היתרון של חיסכון בנקאי להשקעה הוא שרמת הסיכון בו נמוכה מאוד. בגדול אפשר לומר שאין סיכון כלל, אלא אם הבנק שבו מופקד הכסף פשט את הרגל.

חיסרון של חיסכון בנקאי להשקעה – ריבית אפסית

מאחר והריבית המתווספת לתוכניות ההשקעה הללו נגזרת מריבית בנק ישראל (ריבית כמעט אפסית בשנים האחרונות), הריביות הנצברות בפיקדונות הן נמוכות ועשויות להגיע למצב בו כספי הפיקדון נותרים כמעט ללא שינוי.

2. פוליסת חיסכון להשקעה בשוק ההון

פוליסת חיסכון להשקעה מתאימה להשקעה בכל סכום, קטן, בינוני או גדול. ההפקדה יכולה להיות חד פעמית או חודשית. החוסכים בפוליסת חיסכון להשקעת חיסכון ברמת סיכון כזו או אחרת, יכולים לעבור בין מסלולים שונים באותה חברה, בניגוד לקרנות נאמנות למשל, בלי לשלם מס על רווחי ההון.

יתרונות חיסכון להשקעה בשוק ההון מעבר גמיש בין מסלולי השקעה

פוליסת חיסכון להשקעה בשוק ההון מאפשרת מעבר ממסלול השקעה אחד אל מסלול השקעה אחר ללא צורך בביצוע קניה ולאחר מכן מכירה (אירוע מס). .

חסרונות חיסכון להשקעה בשוק ההוןעלויות ניהול וחוסר שקיפות

עלויותקניה ומכירה של ניירות ערך ונכסים פיננסים בהם החברה אשר מנהלת את החיסכון להשקעה מבצעת פעולות, כרוכות בעלויות משתנות, אותן מומלץ לבדוק לפני התחייבות לתוכנית.

שקיפות הדוחות אותן מספקות חברות הביטוח ובתי ההשקעות ביחס לתוכנית השקעה בשוק ההון נותנות תמונה כללית בלבד על מצב החיסכון, מבלי להיכנס לפרטים. מי שמעוניין להיות עם האצבע על הדופק בכל רגע נתון בנוגע להשקעה שלו, המסלול הזה לא בדיוק בשבילו.

3. קרן נאמנות להשקעה בשוק ההון

קרן נאמנות היא בעצם השקעה משותפת המציעה פיזור רחב של השקעה בניירות ערך. ניתן לדמות את קרן הנאמנות לתיק השקעות גדול אשר מנוהל בידי מנהל הקרן.

יתרון ההשקעה בקרן נאמנות – פיזור סיכונים

הקרן מציעה פיזור רחב של השקעה בניירות ערך, מה שמאפשר השקעה ארוכת טווח תוך פיזור סיכונים.

חיסרון ההשקעה בקרן מאמנות – דמי ניהול גבוהים

דמי הניהול בקרנות נאמנות אקטיביות גבוהים מאוד. במקרים מסוימים, דמי הניהול כה גבוהים, עד שהם לא מאפשרים לקרן להגיע לתשואה חיובית.

4. קופת גמל להשקעה בשוק ההון

קופת גמל להשקעה היא מוצר נזיל המיועד לחיסכון לטווח קצר, בינוני או ארוך. מדובר באפיק השקעה אשר מאפשר למשקיעים להפקיד בו כל סכום ועד לתקרה מסוימת.

יתרון ההשקעה בקופת גמל – אפשרות לתשואה גבוה ודמי ניהול מבוקרים

נכון להיום, תוכנית חיסכון בקופת גמל להשקעה יכולה להניב סכומים גבוהים יחסית לאלטרנטיבות, דמי הניהול בה מבוקרים והיא מאפשרת גמישות רבה יותר ביחס למשיכת הכסף.  

חיסון השקעה בקופת גמל – הגבלת גובה ההשקעה

קופת גמל להשקעה בשוק ההון הוא מוצר השקעה אטרקטיבי שמושך משקיעים רבים. עם זאת, נכון לשנת 2020, ניתן להפקיד בקופת הגמל עד 71,337 ש"ח לאדם בכל שנת מס. מי שמעוניין להשקיע סכומים גבוהים יותר יצטרך, נכון לכתיבת שורות אלה, להשקיע גם באפיקים נוספים.

רוצה שמומחים מקצועיים יסייעו לך לקבל החלטה שקולה בבחירת מסלול השקעה רווחי בשוק ההון? השאר פרטים ונציגים מחברות מובילות שבחרנו עבורך יחזרו אליך בקרוב, ללא שום התחייבות.

רוצה לקבל הצעה לא מחייבת?

התכנים באתר לא מהווים תחליף לייעוץ\שיווק  פנסיוני\השקעות\כללי המותאם לצרכיו של כל אדם והם מהווים מידע כללי בלבד. מומלץ להיוועץ עם אנשי מקצוע בעלי רישיון או התמחות מתאימה לפני קבלת החלטה במוצרים פיננסים. האתר מהווה מקור מידע כללי בלבד.

מאמרים קשורים