בית תכנון פרישהייעוץ פרישה טיפים לקראת פרישה

טיפים לקראת פרישה

על ידי צוות MoneyTips
טיפים לקראת פרישה
זמן קריאה: 2 דק'

במידה ואתם קרובים לפנסיה  – תוכלו לחסוך בקופת גמל ולהנות מהטבת מס משמעותית ביותר שתוכל אף להגדיל לכם את הקצבה  החודשית בגיל פרישה. 

תיקון בחוק שבוצע לפני כמה שנים ונקרא: תיקון 190  מאפשר להשקיע כסף פנוי בשוק ההון, בחסכון מסוג קופת גמל. בהגיעכם לגיל 60  תוכלו  למשוך את הכספים תמורת תשלום מס רווח הון מופחת של 15% (במקום 25%). בתנאים מסויימים ניתן למשוך את הסכום בצורה של קצבה חודשית – הפטורה לחלוטין מתשלום מס רווח הון.  

בקיצור ולעניין:

  • חיסכון אידיאלי אם אתם קרובים לגיל 60. 
  • מומלץ מאוד למי שצפויה לו קצבת פנסיה נמוכה. 
  • דמי ניהול מוזלים. 
  • מעבר בין מסלולים ללא תשלום מס. 

על תיקון 190 

תיקון 190 הוא תיקון בחוק שבוצע לפני כמה וכמה שנים והוא מיטיב בעיקר עם מי שקרוב לגיל פנסיה ועם אוכלוסיית הגמלאים. על פי התיקון הנ"ל ניתן להפקיד כספים למכשיר חסכון מסוג קופת גמל ולהנות מיתרונות של תשלום מס מופחת, ואף לא לשלם מס בכלל.  נזכיר כי מס רווח הון בישראל עומד על 25% ולכן מדובר בהטבה מאוד משמעותית. כל אחד יכול לפתוח חסכון מסוג קופת גמל אם כי תוכלו למשוך את הכספים כסכום חד פעמי רק כאשר תגיעו לגיל 60. ומסיבה זו החיסכון אידיאלי למי שקרוב לפנסיה או שכבר יצא לפנסיה. 

דמי הניהול הממוצעים בקופת גמל הם כ-0.6% , נמוכים בהחלט. תוכלו גם לעבור בין מסלולים מבלי לשם מס רווח הון בעת המעבר. 

האותיות הקטנות

גם כאן יש כל מיני הגבלות ותקרות שהופכות את הנושא למעט מורכב יותר. כך למשל תוכלו למשוך את הכספים  בהגיעכם לגיל 60 ובמידה ואתם לא זכאים לקצבת פנסיה מינימלית של 4,500 ₪ הרי שלא תוכלו למשוך את כל הסכום בבת אחת אלא רק כקצבה חודשית.

ישנו תנאי נוסף למשיכה של כל הסכום כסכום חד פעמי והוא שתצטרכו לצבור "וותק" של 3 קצבאות פנסיה שקיבל על מנת למשוך את הכספים שבקופה. 

לא להתבלבל עם קופת גמל להשקעה 

קופת גמל להשקעה  גם מאפשרת עקרונית לחסוך לגיל פנסיה ולהנות מפטור ממס על הרווחים במידה ואתם מעל גיל 60 אולם בקופת גמל להשקעה קיימת תקרת הפקדה שנתית של כ-71,000 ₪ בשנה (משתנה מעט משנה לשנה) ולכן אם אתם קרובים לגיל פרישה או לא ממש צעירים הרי שחסכון בקופת גמל ע"פ תיקון 190 מתאים יותר עבורכם. 

תקרת ההפקדה לפי תיקון 190 משתנה בהתאם לגיל החוסך כאשר למשל אם אתם עד גיל 60 תוכלו בסה"כ להפקיד סכום של כ-9 מיליון ₪ ולהנות מהפטור ואת אתם בני 76 תוכלו להפקיד עד כ-6.8 מיליון ₪. 

לסיכום, תיקון 190 מאפשר לכם לחסוך לא מעט כסף שיעמוד לרשותכם כהשלמה לקצבת הפנסיה או למשיכה כסכום חד פעמי, תהנו מהטבות מס, תוכלו לעבור בין מסלולים ללא אירוע מס ותהנו מדמי ניהול מוזלים. בנוסף תוכלו גם לקחת הלוואה כנגד החיסכון ולמנות מוטבים על פי דין . 

מרגישים מבולבלים לגבי תיקון 190? זקוקים לייעוץ ולהכוונה? אנחנו כאן בשבילכם. השאירו פרטים ונציג שלנו ייצור עצכם קשר בהקדם! 

רוצה לקבל הצעה לא מחייבת?

התכנים באתר לא מהווים תחליף לייעוץ\שיווק  פנסיוני\השקעות\כללי המותאם לצרכיו של כל אדם והם מהווים מידע כללי בלבד. מומלץ להיוועץ עם אנשי מקצוע בעלי רישיון או התמחות מתאימה לפני קבלת החלטה במוצרים פיננסים. האתר מהווה מקור מידע כללי בלבד.

מאמרים קשורים