בית משכנתאות לקיחת משכנתא: 6 טיפים לבחירת בנק מתאים

לקיחת משכנתא: 6 טיפים לבחירת בנק מתאים

על ידי צוות MoneyTips
משכנתא משתלמת
זמן קריאה: 3 דק'

משכנתא לדירה היא אחת העסקאות הגדולות ביותר בחיים, אבל איך יודעים איפה הכי נכון להשיג משכנתא משתלמת? מה חשוב לדעת לפני שבוחרים בנק משכנתאות? 6 טיפים שיעזרו לך לבחור נכון.

בארץ יש שמונה בנקים למשכנתאות וישנם גופים חוץ בנקאיים מהם ניתן לקבל משכנתא לרכישת דירה. מדובר בתחום תחרותי מאוד, בו לכל בנק יש אינטרס למשוך אותך אליו, אך מצד שני – הוא רוצה לדעת ברמת וודאות גבוהה, שהוא יקבל את ההשקעה שלו בחזרה. אז מה אפשר לעשות כדי לנצל את התחרות ולהשיג משכנתא בתנאים המתאימים ביותר לך?

בקיצור ולעניין:

  • לבצע סינון ראשון – דָחו את הבקשה שלך לאישור עקרוני למשכנתא? לא להתעכב על הבנק הדוחה.
  • לשקול לאיזה סניף בנק ניגשים כדי לקבל הצעה – סניפים גדולים עשויים להיות פחות אטרקטיביים.
  • משכנתא משתלמת לוקחים בבנק בו נמצא חשבון העו"ש? לא תמיד.
  • חשבון העו"ש יכול להוות כלי מיקוח לקבלת הטבות במשכנתא.
  • העברת חשבון העו"ש לבנק הנבחר יכולה לשפר את תנאי המשכנתא.
  • הלוואה משלימה יכולה לשפר את תנאי המשכנתא – אבל מה התנאים של ההלוואה הזו בבנק?

לעשות סינון ראשוני של בנקים שדוחים בקשה לאישור עקרוני

השלב הראשון בבחירת בנק למשכנתאות הוא קבלת אישור עקרוני מהבנק לנטילת משכנתא. האישור העקרוני מאפשר לך להמשיך בתהליך לנטילת המשכנתא עצמה. כדי לקבל אישור שכזה, עליך להגיש לבנק את הבקשה ולצרף מידע פיננסי אודותיך, לפי בקשת הבנק. הבנק לא אישר את הבקשה? אין טעם לבזבז זמן ומשאבים כדי לנסות לשכנע אותו. מומלץ פשוט להמשיך לבנקים הבאים.

סניפי בנק גדולים ומרכזיים עשויים להיות פחות אטרקטיביים עבורך

חשוב לדעת שהסניף בו מנוהל חשבון העו"ש שלך, במיוחד אם מדובר בסניף גדול ומרכזי, לא תמיד יציע את תנאי המשכנתא המשלמים ביותר. הסיבה לכך היא שאנשי המכירות בבנק (יועצי/ מומחי המשכנתאות) פחות "רעבים" מאנשי המכירות בסניפים קטנים יותר, כך שיכולת המשא ומתן מולם קטנה באופן יחסי. לכן, כשיוצאים לדרך ומחפשים בנק למשכנתא, כדאי לחשוב לא רק על הבנק אליו הולכים, אלא גם על גודל הסניף.

כדי להשיג משכנתא משתלמת מומלץ לבדוק גם בבנק שלא מנהל את חשבון העו"ש שלך

הנטיה של לקוחות בנקים רבים, ובמיוחד של לקוחות וותיקים, היא לבצע את כל הפעולות הפיננסיות שלהם בבנק בו מנוהל חשבון העובר ושב. חשוב לדעת שהבנק בו מנוהל חשבון העו"ש שלך, לא בהכרח יציע לך את המשכנתא המשתלמת ביותר עבורך. אין כל קשר בין חשבון העו"ש שלך לבין המשכנתא, כך שניתן, ואפילו רצוי לבדוק אופציות נוספות למשכנתא.

לבדוק אפשרות להטבות במשכנתא מהבנק בו מנוהל חשבונך

על אף שהבנק בו מנוהל חשבון העו"ש שלך לא אמור להיות השיקול המרכזי ללקיחת משכנתא, הוא בהחלט יכול להוות כלי מיקוח לשיפור תנאי המשכנתא. לאחר שקיבלת הצעות מבנקים אחרים, מומלץ לחזור לבנק בו מנוהל חשבון העו"ש שלך ולנסות לקבל הטבות (ריבית נמוכה יותר, פריסה גשימה, נקודות יציאה וכולי). 

פתיחת חשבון עו"ש בבנק יכולה לעזור להשיג משכנתא משתלמת

אם לחזור לרגע ללקוחות וותיקים, ישנה נטייה לשמור אמונים לבנק אחד מגיל פתיחת חשבון ולעיתים אף להגיע למצב בו החשבון עובר בירושה לדור הבא. למרות הנאמנות שמגיעה לא פעם מתוך נוחות מובנת, חשוב לדעת שפתיחת חשבון עו"ש בבנק אחר, שמציע לך את המשכנתא המתאימה לצרכים שלך, יכולה לשפר את תנאי המשכנתא שלך אפילו יותר.

לבדוק מה תנאי ההלוואה המשלימה למשכנתא שמציע הבנק

למה צריך בכלל הלוואה משלימה למשכנתא? אחוזי המימון מחולקים לפי רמות סיכון מבחינת הבנקים. מימון של עד 45% נחשב למימון ברמת סיכון נמוכה ובטוחה. לכן, הריבית שניתן לקבל מהבנק במידה וזה אחוז המימון הדרוש, יכולה להיות הטובה ביותר עבורך.

מימון של מעל ל – 60% מערך הדירה, היא המדרגה המסוכנת ביותר, מה שאומר שהריבית יכולה להיות גבוהה באופן משמעותי. יש לך 38% הון עצמי? המשמעות היא שעליך לקחת משכנתא של 62% מהבנק. במקום לעשות את זה ולהתחייב למשכנתא בסיכון גבוה עם תנאים לא טובים, ניתן לקחת הלוואה משלימה שתפחית את רמת הסיכון ותעלה אותך למדרגת ה – 60% מימון. כאן נכנס משא ומתן נוסף מול הבנקים השונים, על תנאי ההלוואה עצמה.

רוצה שמומחים מקצועיים יסייעו לך לתכנן משכנתא משתלמת בהתאמה אישית? השאר פרטים ונציגים מחברות מובילות שבחרנו עבורך יחזרו אליך בקרוב, ללא שום התחייבות.

רוצה לקבל הצעה לא מחייבת?

התכנים באתר לא מהווים תחליף לייעוץ\שיווק  פנסיוני\השקעות\כללי המותאם לצרכיו של כל אדם והם מהווים מידע כללי בלבד. מומלץ להיוועץ עם אנשי מקצוע בעלי רישיון או התמחות מתאימה לפני קבלת החלטה במוצרים פיננסים. האתר מהווה מקור מידע כללי בלבד.

מאמרים קשורים