בית מטבעות דיגיטליים צלש או טרש – מטבעות דיגיטליים: השקעה משתלמת?

צלש או טרש – מטבעות דיגיטליים: השקעה משתלמת?

על ידי צוות MoneyTips
מטבעות דיגיטליים
זמן קריאה: 3 דק'

השקעה במטבעות דיגיטליים הפכה לאופנה בעולם ההשקעות, עם סיפורים פיקנטיים על מדינות שסגרו את שעריהן להשקעות ואיילי הון שיצרו תנודות בשווי המטבעות בעקבות ציוצים בטוויטר. אבל מה זה בכלל מטבע דיגיטלי ומה חשוב לדעת לפני שמשקיעים.

מטבעות דיגיטליים, או בשמם האחר – מטבעות קריפטו (ובעברית – מטבעות מבוזרים), הם מטבעות וירטואליים שהשימוש בהם נעשה באמצעות אמצעים דיגיטליים בלבד. מטבע קריפטו הוא נכס דיגיטלי שנועד לשמש כאמצעי תשלום ומסחר ומושתת על הצפנה חזקה על מנת לאבטח עסקאות פיננסיות, לשלוט בייצור יחידות נוספות ולאמת העברת נכסים בין משתמשי המטבע. אז מה חשוב לדעת על השקעה במטבעות דיגיטליים והאם השקעה כזו יכולה להתאים לך?

בקיצור ולעניין

  • מה ההבדל בין סוגי המטבעות – ההבדלים בין המטבעות המובילים, ביטקוין, איתריום ובייננס קוין (BNB).

  • מה היתרון של השקעה במטבע דיגיטלי  – אפשרות לרווח גבוה.

  • מה חשוב לדעת לפני שמשקיעים – קשה לחזות את תנודת המטבעות הדיגיטליים.

  • מיסים על השקעה במטבעות דיגיטליים – חלוקה למס של אנשים פרטיים ומס של עסקים.

  • האם השקעה במטבע דיגיטלי יכולה להתאים לך – אפשרות לרווח גבוה וגם סיכון גדול.

  

מה ההבדל בין סוגי המטבעות הדיגיטליים השונים?

מאז הנפקת הביטקוין יצאו לשוק המטבעות הדיגיטליים מאות מטבעות חדשים, והם ממשיכים להשתלב בשוק המטבעות בלי הפסקה. שלושת המטבעות המובילים בשוק המטבעות הדיגיטליים נכון לדצמבר – 2021 הם: ביטקוין, איתריום ובייננס קוין (BNB):

ביטקוין – מטבע דיגיטלי-קריפטוגרפי אשר הומצא בשנת 2008 ומוביל מאז ועד היום את שוק המטבעות הדיגיטליים מבחינת הפופולריות שלו וגם מבחינת ערכו. בניגוד למטבעות רגילים הביטקוין אינו נשלט ומנוהל בידי בנק מרכזי או מדינה. הביטקוין יכול לעבור באופן ישיר מיד ליד דרך הרשת, ללא צורך בצד שלישי, מתווך פיננסי, דוגמת בנק וכל התנועות בביטקוין מנוהלות ומאומתות דרך רשומה מאובטחת בקובץ ציבורי בטכנולוגיה המכונה בלוקצ'יין.

איתריום – מטבע דיגיטלי שנמצא במקום השני מבחינת שוויו בשוק המטבעות הדיגיטליים, מיד אחרי הביטקוין. האיתריום הוא מטבע קריפטו בפלטפורמה בעלת קוד תוכנה פתוח, אשר מבוססת על טכנולוגיית הבלוקצ’יין. כמו הביטקוין, הבלוקצ’יין של אתריום עובד מנגנון ‘הוכחת העבודה’, כשהמטרה היא לאפשר למפתחים לבנות וליישם אפליקציות מבוזרות וארגונים אוטונומיים מבוזרים על בסיסה.

בייננס קוין (BNB) – מטבע קריפטו שהונפק בבורסת המסחר המובילה Binance על ידי חברת Changpeng Zhao. החברה התבססה בתחילת דרכה בסין אך עברה לאיי קיימן לאחר שנקלה בקשיים מול רגולציה סינית מוגברת. שוויו בשוק המטבעות הדיגיטליים, נכון לדצמבר 2021, הוא במקום השלישי – מיד אחרי ביטקוין ואיתריום.

מה היתרון של השקעה במטבע דיגיטלי?

אפשרות לרווח גבוה בזמן קצר – מטבעות דיגיטליים (קריפטו) הם תנודתיים מאוד, מה שאומר ששוויים יכול לטפס בעליות חדות. בשנת 2017 ערך הביטקוין נע בין 900 ל -20,000 דולר.

מה חשוב לדעת לפני שמשקיעים במטבע דיגיטלי?

קשה לחזות את התנהגות המטבע לאורך זמן. מכיוון שמטבע קריפטו מוחלף בין אנשים, ללא כל קשר לתקנים הרגולטוריים, קשה מאוד לחזות שינויים או לחשב תשואות כמו שניתן לעשות באפיקי השקעה אחרים, כך שלמטבעות דיגיטליים יש שיעור תשואה לא מוכח. נכון להיום אין מספיק נתונים, או מספיק אמינות, כדי ליצור תוכנית השקעה ארוכת טווח המבוססת על מטבעות קריפטוגרפיים.

מה בנוגע למיסים על השקעה במטבעות קריפטו בישראל?

בנק ישראל לא מכיר במטבע דיגיטלי כמטבע חוץ, והוא מתייחס אליו כאל נכס, וכך גם נקבע שיעור המס אותו יש לשלם על פעילות במטבע קריפטו. שיעור המס נובע מאופן השימוש במטבעות ומחולק לשני סוגי פעילות – שאינה לכדי עסק, ועסקית.

פעילות שאינה מגיעה לכדי עסק – שיעור המס עבור מי שהפעילות שלו במטבעות דיגיטליים היא למטרה שאינה מגיעה לכדי עסק נחשב כהכנסה הונית, ומחושב כמו על מכירה של נכס. במילים אחרות, מס של 25% על הרווח הריאלי של אותה פעילות. השקעה במסחר ההון במטבעות דיגיטליים למטרות רווח נחשב לפעילות כזאת שלא לכדי עסק.

פעילות שכן מגיעה לכדי עסק – דוגמאות לפעילות במטבעות דיגיטליים שמגיעה לכדי עסק: מתן שירותים או מכירת מוצרים תמורת תשלום במטבעות דיגיטליים, כריית מטבעות קריפטו שבמהלכה הגורם מזוכה במטבע דיגיטלי. במקרים כאלה בעל העסק יצטרך לשלם מס המחושב בצורה דומה למס על הכנסה רגילה (הכנסה פירותית).

למי השקעה במטבע דיגיטלי יכולה להתאים?

  • למי שמחפש השקעה קצרת טווח עם אפשרות לרווח גדול אבל גם עם סיכון לא קטן.

  • למי שמחזיק בתיק השקעות חזקות ויכול להרשות לעצמו להשקיע באפיק השקעה לא צפוי.

  • למי שמוכן לספוג את המס אותו צריך לשלם על פעילות במטבע דיגיטלי.

רוצה שמומחים מקצועיים יסייעו לך למצוא את אפיקי ההשקעה המתאימים ביותר לצרכים שלך? השאר פרטים ונציגים מחברות מובילות שבחרנו עבורך יחזרו אליך בקרוב, ללא שום התחייבות.

רוצה לקבל הצעה לא מחייבת?

התכנים באתר לא מהווים תחליף לייעוץ\שיווק  פנסיוני\השקעות\כללי המותאם לצרכיו של כל אדם והם מהווים מידע כללי בלבד. מומלץ להיוועץ עם אנשי מקצוע בעלי רישיון או התמחות מתאימה לפני קבלת החלטה במוצרים פיננסים. האתר מהווה מקור מידע כללי בלבד.